Patates Haşlama
Patates Haşlama

Patates Haşlama

Fiyat : ₺3,50

Patates Haşlama

Patates, her mevsim bulunabilen, doyurucu olması sebebiyle genellikle sıkça tercih edilen otsu bir bitkidir. İkiçeneklilerin Patlıcangiller familyasından gelir ve dünyadaki önemli besin kaynakları arasında baş sıralarda yer alır. B ve C vitamini yönünden zengin olan bu bitki gerek pişirme, gerek tüketme kolaylığı sayesinde sofralarımızın adeta gözdesidir. Sağlık açısından faydaları oldukça fazla olmakla birlikte, güvenle tüketilebilecek bir besin maddesidir. Sofralarımızda sıkça bulunan patates uzmanlara göre; A, C, K, B1 ve B6 ve E vitaminleri ile potasyum, karbonhidrat, proteini içinde barındırır.

Faydaları;

  • Patateste, insülin direncini azaltmaya yardımcı olabilecek dirençli nişasta bulunur. Bu da kan şekeri kontrolünün iyileştirilmesinde önemli bir rol oynar.
  • Patateslerdeki lif içeriği, kabızlığın önlenmesine ve sağlıklı bir sindirim sistemi için düzenliliğin geliştirilmesine yardımcı olur .
  • Patatesler mide ve duodenum ülserlerini yatıştırır ve mide asitliğini azaltır. Ayrıca artrit ile ilişkili iltihabı hafifletebilir.
  • Patatesler doğal olarak glutensizdir, bu da çölyak hastalığı olan veya çölyak dışı glüten duyarlılığı olan kişiler için mükemmel bir seçimdir.
  • Patates, sinirleri yatıştırmaya yardımcı olan doğal yatıştırıcı özelliklere sahip bir amino asit olan triptofan açısından zengindir. L-triptofan bir amino asittir.
  • Patateslerde bulunan bir koenzim olan alfa lipoik asit genel bilişsel sağlığın artmasına yardımcı olabilir. Patateste bulunan bir dizi vitamin ve mineral, beynin işlevini (çinko, fosfor ve B kompleksi dahil) olumlu yönde etkiler. 
  • Patatesin yüksek lif içeriği sindirimi kolaylaştırır. Lif, sindirimi destekler ve dışkıya kütle ekleyerek bağırsak düzenini destekler. Patates ayrıca ishalden hızlıca kurtulmanıza yardımcı olabilir